حبیب جهانساز روز چهارشنبه اظهار داشت: با توجه به روند مناسب کاشت و داشت شالیزارها و مساعدت شرایط جوی ، احتمالا کار برداشت محصول برنج گیلان از نیمه هفته آینده آغاز شود.
وی افزود: امسال ۲۳۸ هزار هکتار اراضی مستعد استان زیر کشت برنج رفته که از این میزان، ۱۰۳ هزار هکتار کشت مکانیزه بوده و برای برداشت ۱۳۰ هزار هکتار محصول با کمباین برنامه ریزی شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان یادآور شد : پارسال سطح زیر کشت برنج پر محصول استان حدود ۱۱ هزار هکتار بود که این میزان، امسال به ۲۲ هزار هکتار رسیده است.
به گفته جهانساز، در سال زراعی جاری علاوه بر توزیع بهنگام انواع کود و سایر نهاده ها ، بیش از ۵۳۰ تن طبقات بذری گواهی شده بین شالیکاران استان با هدف افزایش کمیت و کیفیت محصول توزیع شده که به لحاظ کمی تاکنون سابقه نداشته است.
وی ابراز امیدواری کرد که با مساعدشدن شرایط جوی تا پایان زمان برداشت محصول در شهریور ماه ، سالی پر بار و پر برکت برای شالیکاران استان گیلان رقم بخورد.
سال گذشته از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار استان گیلان حدود یک میلیون و ۱۷۰ تن شلتوک برداشت شد که از این میزان، قریب ۷۵۰ هزار تن برنج سفید به دست آمد.