به گزارش اخبار برنج و به نقل از جماران، رضا نجفی روز پنجشنبه اظهار داشت: کشت پاییزه گندم در استان از اوایل آبان آغاز می شود و تا اوایل دی ادامه دارد.
وی پیش بینی کرد که امسال ۶۶ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به کشت گندم اختصاص یابد.
وی تصریح کرد: تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع بذر اصلاح شده میان کشاورزان گندم کار سیستان و بلوچستان توزیع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته ۷۶ هزار و ۶۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی استان زیر کشت گندم رفته و افزون بر ۷۵ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان نیز در این مدت توسط اداره غله و تعاون روستایی خریداری و به سیلوها حمل شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: کار برداشت محصول گندم با توجه به شرایط آب و هوایی همه ساله از اواخر اسفند در مناطق جنوبی استان آغاز می شود و به تدریج تا اوایل تیرماه به مناطق شمالی می رسد.
وی خاطر نشان کرد: کشت گندم در سیستان و بلوچستان زمینه فعالیت بیش از ۵۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی را فراهم کرده است.
سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.
هم اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ های استان انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می شود.