‌علی اوسط هاشمی در این جلسه که با حضور فرمانداران شهرهای جنوبی استان و شماری از مدیران استانی در فرمانداری قصرقند برگزار شد، افزود: کشت محصولات کشاورزی متناسب با میزان آب و اقلیم هر منطقه تعیین شود و همچنین کشت محصولات خسارت زا از نظر میزان مصرف آب بالا نیز مشخص شوند.

استاندار در ادامه اظهار کرد: با توجه به شیوع آنفلوآنزای مرغی در چند استان کشور اما در سیستان و بلوچستان ضمن ارتقای سلامت و صیانت از سرمایه مردم در مقابل آنفلوآنزای مرغی، ضریب خوداتکایی تولید گوشت سفید نیز نسبت به قبل سه برابر افزایش یافت.

هاشمی گفت: با توجه به اهمیت وابستگی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کشاورزی شهرستان قصرقند به آب قناتها و واقع شدن این شهرستان روی ۲۲ قنات در خصوص تعیین حدود مالکیت، تعداد قناتها و صدور پروانه‌ها بازنگری صورت ‌گیرد و صیانت از سرمایه مردم و کمک به احیاء قنات ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: طرح توسعه پایدار گلخانه‌ها بطور جد مورد تاکید قرار گرفته و با هدف کسب آگاهی میدانی از سایت‌های گلخانه‌ای نزدیک به شرایط اقلیمی استان بازدید انجام شود.

هاشمی گفت: در سفر اخیر دکتر نوبخت و وزیر نیرو به استان ۱۸۰۰ میلیارد تومان برای دو بخش آب و برق استان اختصاص یافت و در جلسه روز سه شنبه هفته پیش رو با معاونین وزارت نیرو پیشنهادات استان در خصوص آب شرب‌، کشاورزی و برق طرح و تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود: ۲۵ درصد راندمان آب شرب شهرستان چابهار قابل قبول نیست، بنابراین برای رسیدن به شاخص ملی پیشنهادات جهت طرح در نشست با معاونین وزیر نیرو تهیه شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: ایجاد ۱۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در جنوب استان یک نهضت بزرگ و براساس یافته‌های امروز منشاء تحول در اقتصاد خانوار است که به تولید استراتژیک کمک می‌کند.

استاندار گفت: با تغییر نگرش ،زمینه تغییر الگوی کشت را با خروج محصولات با مصرف بالای آب و ضرر دهنده ‌را با رویکرد اقتصادی کردن کشاورزی هدف گذاری نمایید، زیرا وقتی بحران آب داریم کشاورزان نیز باید نسبت به این مسئله اهتمام بورزند تا تبدیل به معضل اجتماعی نشود.

وی افزود: لزوم بازنگری جدی در تخصیص و چگونگی تامین منابع آب جدی است، بنابراین در صورت عدم هدف گذاری صحیح در آینده نزدیک با مشکل حاد در کمبود منابع آبی و سقوط اقتصاد کشاورزی مواجه خواهیم شد.

هاشمی تصریح کرد: از دی ماه ۹۲ پیگیر مطالعه آبهای ژرف در استان بودم که خوشبختانه با افزایش تعداد گروههای مطالعاتی از ۳ به ۲۱ گروه، کاهش مدت زمان مطالعه و تخصیص ۲۵ میلیارد تومان از اهمیت این موضوع از سوی دولت تدبیر و امید حکایت دارد.

وی گفت: تامین زیرساخت‌های کشاورزی از قبیل راه دسترسی به مزارع از نیازهای جدی کشاورزان است تا کشاورز دغدغه نداشته باشد.