به گزارش اخبار برنج و به نقل از برنج نیوز، عزت‌الله یوسفیان ملا با بیان اینکه در کشور به جز خودرو، هر نوع کالایی دیگری قاچاق انجام می‌شود، اظهار کرد: ۲۰۰ هزار تن برنج از هندوستان خرید شد که پس از بارگیری از هند به دبی منتقل و ۲۰ هزار تن از گمرک به صورت قانونی و مجاز وارد ایران و ۱۸۰ هزار تن به‌صورت قاچاق وارد کشور شد.

وی با اشاره به اینکه این حجم از قاچاق نمی‌تواند توسط کولبران صورت گرفته باشد، افزود: قاچاق ۱۸۰ هزار تن برنج به کشور توسط اشخاصی است که در امور داخلی کشور نقش داشته و دست قوی در آن دارند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه واردات به‌صورت قاچاق دو ضربه اساسی به کشور می‌زند، تصریح کرد: در واردات به صورت قاچاق، هیچ هزینه گمرکی پرداخت نشده و برای کشور درآمد حساب نمی‌شود و در موضوع دوم این مهم برای تاجر درآمد حساب نشده و هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کند.

یوسفیان با بیان اینکه برنج گران است که این مهم را قبول داریم اما با هزینه گندم مقایسه کنید که در چند سال اخیر قیمت آن افزایش زیادی داشت، متذکر شد: اگر قیمت برنج کاهش یابد کشاورز نابود می‌شود و دولت سال گذشته وارد میدان شد و برنج را از کشاورزان خریداری کرد که با اقدامات انجام شده امسال هم این اتفاق خواهد افتاد و به قمیت خوبی برنج کشاورزان خریداری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تمام برنج‌های کشور در کارخانه‌های شالیکوبی انبار شده‌اند اما برنج قاچاق وارد شد، ادامه داد: مصرف سالیه برنج در کشور ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که ما ۲ میلیون تن تولید برنج در کشور داریم.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در پایان با تاکید بر اینکه اگر از برنج ایرانی حمایت شود آن را به محصول تزیینی تبدیل می‌کردند تا همیشه وارداتی شود، گفت: در این امر خود کشاورزان نیز همت کنند و در جهت تبلیغ تولید خود با همراهی مسئولان امر گام موثری بردازند.