به گزارش اخبار برنج و به نقل از ایرنا، «یزدان سیف» در حاشیه بازدید از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با حضور درغرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره زمان پرداخت مطالبات گندمکاران افزود: ارزش مجموع گندم خریداری شده ۱۱۶ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۸۲ هزار و ۵۰۰ میلیاردریال آن به حساب کشاورزان واریز شده است.

** استمرار خودکفایی گندم در سال آتی
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره خودکفایی گندم سال آتی گفت: با پیش بینی بارندگی های پاییزی در صورتی که اتفاق غیرمترقبه ای نیفتد، به نظر می رسد تولید و خرید سال آتی بیش از سال گذشته باشد و خودکفایی ما در بخش گندم استمرار یابد.
سیف درباره ادعای وزارت بهداشت درباره پایین بودن کیفیت گندم داخلی و بکارگیری نمک در نان افزود: بررسی های ما نشان می دهد که کیفیت آرد و گندم مورد استفاده خبازی و کیفیت نان از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ارتقا یافته است.
وی اظهارداشت: در سال های گذشته بیش از هفت میلیون تن واردات گندم انجام می شد.
به گفته وی، آرد یک کالای صنعتی و استاندارد است که تحت نظارت فنی وزارت بهداشت و درمان و سازمان ملی استاندارد قرار دارد بنابراین نظارت فنی بر این محصول مانع تولید آرد بی کیفیت و عرضه ان به بازار می شود.
سیف تصریح کرد: با توجه به خوداتکایی ما در تولید گندم، واردات گندم همچنان ممنوع است مگر واردات گندم برای صادرات آرد صورت گیرد زیرا ما هیچ نیازی به واردات نداریم.

** سیاست وزارت جهاد در واردات برنج مورد نیاز کشور اعمال می شود
وی درباره واردات بی رویه برنج در ۶ ماه ابتدای سالجاری اظهارداشت: طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی هر ساله ممنوعیت واردات برنج در چهارماهه فصل برداشت صورت می گیرد بنابراین میزان واردات می تواند قبل از فصل ممنوعیت یا بعد از فصل برداشت باشد.
وی تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی طبق سیاست های خود حجم واردات برنج را کنترل می کند و مراقب است بیش از نیاز داخلی برنج وارد کشور نشود تا تولید کنندگان داخلی دچار ضررو زیان نشوند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره واردات دانه های روغنی افزود: درحال حاضر بخش قابل توجهی از روغن خام مورد نیاز کشور وارد می شود بنابراین ما تلاش کرده ایم بخشی از این واردات دانه های روغنی باشد تا با فعالیت کارخانجات کشور ما نیز سهمی در اشتغال کشور داشته باشیم.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه ۵ آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از ۹۴۰ رسانه در مصلای امام خمینی(ره) تهران گشایش یافته است و فعالیت آن تا ۱۲ آبان ماه، همه روزه از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ ادامه دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در غرفه شماره ۲۲۹ در ایام فعالیت نمایشگاه مطبوعات، پذیرای حضور بازدیدکنندگان است.