به گزارش اخبار برنج و به نقل از همشهری،خلیل حقیقی اظهار کرد: در سال زراعی جاری سطحی بالغ بر ۹ هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت برنج اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته از افزایش ۱۵ درصدی برخوردار است و از این میزان ۸۰ درصد به کشت ارقام پرمحصول و مابقی به کشت ارقام محلی به ویژه طارم هاشمی اختصاص یافته است.

وی افزود: عملیات نشاء از اوایل اردیبهشت سال جاری آغاز و تا اواخر خرداد ادامه داشته است و بالغ بر ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار از مزارع به صورت مکانیزه کشت شده و این عملیات توسط ۸ بانک نشاء فعال شهرستان و به کارگیری بیش از ۱۳۰ دستگاه نشاء انجام گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت: عملیات برداشت برنج در شهرستان بهشهر از اوایل مرداد ماه آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۶۰ هزار تن شلتوک از مزارع موجود شهرستان برداشت شود.

حقیقی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحران بی‌آبی در شالیزارها و کاهش اثرات تنش خشکی اقدامات مدیریتی شامل به کارگیری اصول صحیح خاک‌ورزی، آبیاری تناوبی، استفاده از پوشش پلاستیکی در مرزها به جهت کاهش هدر رفت آب، کاهش سطح نشاء تابستانه و استفاده از عناصر غذایی حاوی اسیدهای آمینه و پتاسیم در دستور کار کشاورزان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: تولید محصول سالم و کاهش مصرف سموم شیمیایی از دغدغه‌های جدی بخش کشاورزی است که در این راستا در سال زراعی جاری در سطحی بالغ بر ۲ هزار و ۲۸۰ هکتار از شالیزارها مبارزه بیولوژیک با استفاده از زنبور تریکوگراما انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۰ درصد مزارع به صورت مکانیزه برداشت شود.