به گزارش اخبار برنج و به نقل از مقاومتی نیوز، سید جواد حسینی کیا نماینده مردم قروه درباره وضعیت بخش کشاورزی در کشور توضیحاتی داد و گفت: خوشبختانه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم شاهد اتفاقات مثبت زیادی در این زمینه بودیم.

این نماینده مجلس یکی از موفقیت های بخش کشاورزی در چندسال اخیر را خود کفایی در تولید محصولات اساسی نظیر گندم دانست و گفت: این موضوع در تامین امنیت غذایی اقدام مهمی بوده که توسط دولت انجام گرفت.

وی با اشاره به خودکفایی گندم طی دو سال گذشته گفت: برنامه ی آینده وزارت جهاد کشاورزی باید برای صادرات محصولات مازاد تولیدی در کشور و بهبود کیفیت این محصولات باشد.

شورای اقتصاد مسئول اعلام نشدن نرخ خریدهای تضمینی سال زراعی آینده

حسینی کیا با بیان اینکه در این سال ها شاهد کاستی هایی از جانب دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان بوده ایم، گفت: این موضوع باید در دولت و وزارت جهاد کشاورزی به سرعت مورد بررسی قرار گیرد تا از تکرار آن در آینده جلوگیری شود.

<justify;”>این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی یکی از عوامل مهم دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات اساسی بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درمورد تاخیر در اعلام نرخ خریدهای تضمینی در دو سال گذشته، گفت: از آنجایی که رئیس شورای اقتصاد، شخص رئیس جمهور است باید این موضوع را به صورت ویژه رسیدگی و گزارش خود را از طریق سخنگوی دولت به کشاورزان ارائه کند.

وی با بیان اینکه برای کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها و همچنین تامین امنیت غذایی، بایستی سیاست حمایتی متناسب با قانون موجود باشد، گفت: لازم است طبق قانون هر ساله شاهد افزایش در نرخ خرید تضمینی باشیم.

سیاست قیمت تضمینی تنها در برهه ی فعلی ناکارآمد است

این نماینده مجلس با اشاره به اجرای ناقص سیاست قیمیت تضمینی، گفت: نبود زیرساخت های کامل برای اجرای این تصمیم باعث عدم نتیجه گیری درست شد.

وی افزود: بایستی در تکمیل سیاست قیمت تضمینی سامانه جامع اطلاعاتی تشکیل گردد تا از تولید مازاد بر نیاز مصرفی اجتناب گردد.

حسینی کیا تاکید کرد: دولت می تواند با اعلام به موقع نرخ خریدهای تضمینی و همچنین افزایش نرخ هر سال متناسب با نرخ تورم سالیانه، تولیدات محصولات کشاورزی را افزایش دهد و به فکر صادرات محصولات باشد.

استفاده از ظرفیت صادراتی پیش بینی شده در قانون انتزاع وظیفه ی وزارت جهادکشاورزی است

وی یکی دیگر از مشکلات بر سر راه بخش کشاورزی را عدم اجرای صحیح قانون انتزاع دانست و گفت: به دلیل اجرای ناقص قانون انتزاع وزارت جهادکشاورزی پتانسیل صادراتی خوبی برای تولیدات کشور ندارد.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مورد ساختارهای جدا از وزارت جهاد کشاورزی که می بایست در زنجیره های تولیدی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می گرفت اشاره ای کرد و گفت: این سازمان ها طبق قانون باید زیر نظر وزارت جهادکشاورزی قرار داشته باشند.

انتقال سازمان های جدا از وزارت جهادکشاورزی به این وزارتخانه در جهت تکمیل قانون انتزاع

حسینی کیا سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان توسعه تجارت و دفتر صنایع غذایی وزارت صنعت، معدن وتجارت را شامل ارگانهایی دانست که باید به زودی ذیل وزارت جهاد کشاورزی درآیند.

وی مسئول اجرای ناصحیح قانون انتزاع را در برهه ی فعلی، وزارت جهادکشاورزی دانست و گفت: این وزارتخانه از حق طبیعی خود در قانون استفاده نکرده و طرحی برای انتقال این ارگانها نیز پیشنهاد نداده است و بایستی درآینده این اقدام را انجام دهد.

نمایندگان مجلس باید پیگیر اجرای صحیح قانون قانون انتزاع باشند

حسینی کیا گفت: نمایندگان مجلس پیگیر انتقال این ارگان ها به وزارت جهادکشاورزی خواهند بود تا اینکه شاهد انتفاع کشاورزان از اجرای کامل قانون انتزاع باشیم.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس به سئوالات خود از وزیر جهادکشاورزی در جلسات کمیسیون ها نیز اشاره کرد و گفت: همواره در این جلسات از وزیر جهاد کشاورزی خواسته ایم تا برنامه ریزی های وزارتخانه را به سمت تولیدات صادرات محور هدایت کند.