سیدعلی موسوی روز سه شنبه گفت: مبارزه بیولوژیک با استفاده از ۱۸۰ هزار زنبور تریکوگراما توسط ۵۰۰ بهره بردار در ۲۰۶ روستای تالش انجام شد.
زنبور تریکوگراما حشره ریز و ظریفی با حدود یک میلیمتر طول است و کرم ساقه خوار برنج را از بین می برد.
مدیر جهاد کشاورزی تالش اظهار کرد: کاهش هزینه تولید و آلوده نشدن محیط زیست با سموم شیمیایی از فایده های این روش مبارزه است و در این راستا از مصرف ۲۷ تن انواع سم کشاورزی به بهای بیش از یک و نیم میلیارد ریال جلوگیری شد.
وی بیان کرد: شهرستان تالش دارای حدود ۱۶ هزار هکتار شالیزار است و همه ساله در سه مرحله برای مبارزه با آفات برنج در آنها از زنبور تریکوگراما استفاده می شود.
مدیر جهاد کشاورزی تالش همچنین از پرداخت بیش از ۱۹ میلیارد ریال تسهیلات خرید ماشین های کشاورزی به ۸۱ بهره بردار در این شهرستان خبر داد.
موسوی گفت: این وام ها از محل تسهیلات توسعه مکانیزاسیون سال ۹۶ پرداخت شد و بهره برداران انواع تراکتور، تیلر، ماشین نشاء، کمباین برنج و ادوات برنجکوبی و بسته بندی محصولات کشاورزی را خریدند.
** آغاز برداشت هندوانه در ۲۵۰ هکتار از اراضی جلگه ای تالش
مدیر جهاد کشاورزی تالش گفت: این میزان محصول توسط ۲۲۵ هندوانه کار کشت شده و پیش بینی می شود شش هزار و ۲۵۰ تن هندوانه به ارزش اقتصادی ۲۵۰ میلیارد ریال برداشت و به بازارهای مصرف عرضه شود.
تالش در غرب استان گیلان، ۲۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد و بیش از ۱۰ هزار دستگاه انواع ماشین آلات کشاورزی در آن فعالیت می کند.