به گزارش اخبار برنج به نقل از ایرنا : محمد باقر قاسمپور روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اولین برداشت محصول برنج این شهرستان در اول مردادماه و در روستای کتشصت آبادان چهارده صورت گرفته ،تصریح کرد: تاکنون ۶۵ درصد از ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار سطح زیر کشت این شهرستان توسط کشاورزان منطقه برداشت شده است.

وی در ادامه با اشاره به وجود ۳۸۵ دستگاه ماشین دروگر در این شهرستان اظهار داشت: با وجود این تعداد دروگر امسال بیش از ۲۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت برنج این شهرستان به صورت مکانیزه برداشت خواهد شد.

قاسمپور از رقم علی کاظمی و هاشمی به عنوان مهمترین ارقام برنج منطقه یاد کرد و افزود: با توجه به شرایط و آب رسانی مطلوب اراضی کشاورزی ، پیش بینی می شود تولید محصول این شهرستان امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش یابد.

وی کیفیت محصول این شهرستان را مطلوب خواند و گفت: بطور میانگین سالانه در هر هکتار اراضی زیر کشت این شهرستان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم شلتوک برنج به دست می آید که از این میزان ۶۰ درصد به برنج سفید تبدیل می شود.

وی یادآور شد: تعداد ۱۰۵ کارخانه شالیکوبی در این شهرستان در زمینه تبدیل شلتوک به عمل آمده از اراضی به برنج سفید فعالیت دارند.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه در ادامه با بیان اینکه تاکنون طرح تجهیز و نوسازی اراضی در ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به انجام رسیده ،یادآور شد: تجهیز و نوسازی یکهزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان ،هم اکنون در مرحله مناقصه و عقد قرارداد با پیمانکار است که تا پایان سالجاری نیز عملیات اجرای آن به اتمام خواهد رسید.

قاسمپور با بیان اینکه نقشه تجهیز و نوسازی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان آماده اجرای این طرح است افزود: ۱۸ هزار هکتار از اراضی زیر کشت برنج این شهرستان قابلیت اجرای طرح نوسازی و تجهیز را دارند.

شهرستان آستانه اشرفیه با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستاست و تولید برنج یکی از منابع مهم اقتصادی کشاورزان این منطقه به شمار می رود.

این شهرستان در شرق استان گیلان قرار دارد.