به گزارش اخبار برنج و به نقل از غلات نیوز، محمد وحدتی هلان نماینده مردم بستان آباد آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضعیت گندم کاران در برهه ی فعلی گفت: وضعیت گندم کاران در بعضی از مناطق کشور مناسب نبوده و نیازمند توجه ویژه دولت است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: کشورمان بعد از مدت ها در سال ۹۵ شاهد خودکفایی در تولید گندم بود که انقلابی در تولید این محصول محسوب می شود.

وی با تاکید بر شرایط اثر گذاری که در دولت یازدهم منجر به خودکفایی گندم شد، گفت: مناسب کردن شرایط تولیدی برای کشاورزان در این برهه باعث خودکفایی در تولید گندم شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: فراهم کردن امکانات کشت، نظیر بذر و کود و همچنین پرداخت پول گندم های خریداری شده و آموزش های لازم برای افزایش کیفیت کشت محصولات از جمله عوامل تاثیر گذار در خودکفایی گندم بوده است.

وی گفت اگر دولت بخواهد دوباره از امتیاز ویژه و مهم خودکفایی در گندم استفاده کند، می باید شرایط تولید این محصول را مهیا کرده و در چارچوب های قانونی اقدام کند.

بهانه های دولت مبنی بر اجرای صحیح قوانین در این بخش قابل قبول نیست

وحدتی تاکید کرد: متاسفانه طی دو سال گذشته علیرغم خودکفایی در تولید گندم شاهد عدم اجرای صحیح قانون خریدهای تضمینی محصولات کشاورزی و گندم هستیم.

وی اظهار داشت: عدم اعلام و افزایش نرخ خریدهای تضمینی به اندازه نرخ تورم سالیانه در پایان شهریور ماه هر سال و همچنین عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران، بی قانونی های جدی دولت در این زمینه بوده است.

وحدتی تصریح کرد: به عنوان مثال حدود ۹۷ میلیارد تومان از کشاورزان این استان همچنان پرداخت نشده است که بایستی هرچه سریعتر توسط دولت این مطالبات پرداخت و تسویه شود.

دولت باید به فکر صادرات گندم باشد

وحدتی گفت: رسیدن به امنیت غذایی برای جمهوری اسلامی مقوله پراهمیتی است و اساسا این بی قانونی ها منجر به از دست رفتن امنیت غذایی کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت می توانست خلاهای مالی در زمینه خرید تضمینی گندم را با صادرات آن به سایر کشورها پر کند تا خلاف قانون عمل نماید.

تفکر عده ای که دنبال واردات گندم و وابستگی کشور به کشورهای دیگر هستند، غلط است

وحدتی در ادامه به فشار برخی افراد به سازمان برنامه و بودجه مبنی بر جلوگیری از حمایت دولت از گندم کاران و در ادامه واردات این محصول اشاره کرده و گفت: متاسفانه برخی که فرصت طلب و سودجو هستند در حال تزریق افکار خود به مجموعه های پراهمیت حمایتی دولت هستند.

نماینده مردم بستان آباد تاکید کرد: افکار این افراد به تولید ملی و اشتغال کشومان آسیب جدی وارد کرده و نمایندگان مجلس در مقابل خواست این افراد قطعا ایستادگی خواهند کرد.

نرخ خریدهای تضمینی محصولات کشاورزی و گندم هر چه سریعتر اعلام شود

وحدتی در مورد نرخ خریدهای تضمینی سال آینده هم گفت: با توجه به مجموع مباحثی که نوبخت ریاست سازمان برنامه وبودجه اعلام کرده است؛ سعی می کنیم با بررسی های بیشتر در مجلس تصمیمی بگیریم تا کشاورزان بیشترین منفعت را از این موضوع برده و سطح تولیدات کاهش پیدا نکند.

این نماینده مجلس ادامه داد: نرخ خریدهای تضمینی گندم و سایر محصولات با توجه به اینکه می بایست در پایان شهریور ماه اعلام می شد و در حال حاضر اعلام نشده است، باید هر چه سریعتر توسط دولت اعلام شود تا کشاورزان برای تولید خود برنامه ریزی کنند.

وی در پایان تاکید کرد: علاوه بر افزایش نرخ خرید تضمینی گندم، دولت باید با پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان دست دلالان را از بازار این محصولات کوتاه کند.