حبیب جهانساز گفت: بازار خوب برنج داخلی موجب شد که اراضی نکاشته سال گذشته امسال به کشت این محصول اختصاص یابد.

وی با اشاره به اینکه ۵۰۰هکتار از اراضی برنج سال گذشته امسال به کشت برنج اختصاص یافته است، اضافه‌کرد: پیش‌بینی می‌شود‌ از این میزان اراضی اضافه شده در سالجاری نسبت به سال گذشته ۲هزار و ۵۰۰تن برنج کیفی استحصال شود.

جهانساز ادامه داد:تاکنون خوشه‌زنی ساقه‌های طلایی برنج در ۴۰درصد اراضی برنجکاری مشاهده شده است. خوشه‌زنی در شالیزارهای شهرستان‌های شرق و غرب گیلان از بخش مرکزی بیشتر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان با بیان اینکه راتون محصولی است کم رنج که از باقیمانده خوشه‌های برنج به دست می‌آید و دارای مزیت‌های فراوانی است، خاطر نشان کرد: استقبال برنجکاران گیلان از پرورش در استان راتون رو به افزایش است.

وی افزود: سال‌ گذشته پیش‌بینی می‌شد‌ در ۵۰هزار هکتار از شالیزارهای گیلان راتون پرورش یابد، این در حالیست که در بیش از ۷۰هزار هکتار از شالیزارهای استان راتون پرورش داده شد.

جهانساز تصریح کرد: پیش بینی ما در سالجاری پرورش راتون در بیش از۷۰هزار هکتار از اراضی شالیزاری است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی در شهریور ماه سالجاری، پیش‌بینی افزایش پرورش راتون در گیلان محقق خواهد شد.

وی توسعه مکانیزاسیون و کاهش سختی کار برنج حاصل از راتون را از جمله دلایل افزایش رغبت کشاورزان گیلانی به پرورش راتون دانست.