به گزارش اخبار برنج و به نقل از ایسنا،مجتبی مزروعیدر خصوص قیمت تضمینی محصولات اظهار کرد: موضوع قیمت تضمینی محصولات زمانی پیش می‌آید که کشاورزان به دلیل قیمت محصولات ضرر و زیان پیدا کنند و آنگاه است که دولت باید خرید محصولات را انجام دهد. این موضوع عموما شامل محصولات اساسی می‌شود.

وی ادامه داد: محصولاتی مانند گندم، جو، پنبه و دانه‌های روغنی و… محصولاتی است که به نوعی با زندگی مردم در ارتباط بوده و عمدتا جزء هزینه‌های تولید محاسبه می‌شود و باید با درصد سودی که دولت آن را خریداری می‌کند متعادل باشد.

<justify;”>رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، افزود: اما در بعضی از محصولات استراتژیک مانند گندم که جزء نیازهای اساسی مردم است و شامل قیمت تضمینی می‌شود، تحت هر شرایطی دولت آن را خریداری می‌کند.

مزروعی خاطرنشان کرد: مردم به بعضی از محصولات مانند پنبه، پیاز و سیب‌زمینی و…. نیاز دارند. اگر به هر دلیل مازاد قیمت افت داشته باشد، باز هم دولت آن را خریداری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ما شاهد قیمت توافقی(حاشیه بازار) نیز هستیم و بعضی از محصولات در اقتصاد کشاورزی و در زندگی مردم نقش اساسی دارد، تصریح کرد: برای مثال زعفران برای خراسان یک محصول مهم بشمار می‌آید و اگر ما شاهد آن باشیم که خریدار از کشاورز با قیمت پایینی معامله می‌کند، با کمک مسئولان با قیمت توافقی وارد میدان می‌شویم و اجازه نمی‌دهیم قیمت محصول از یک رقم واحد کمتر شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، عنوان کرد: ما این اقدام را در سال‌های گذشته نیز برای محصولاتی مانند زعفران، سیب‌زمینی و… انجام دادیم که این امر پشتوانه‌ای برای تولید ما محسوب می‌شود.

مزروعی گفت: تاکنون گندم و جوی خریداری شده و باقی محصولات را نیز در فصل آن خریداری خواهیم کرد. همچنین اگر در خصوص زعفران قیمت بازار مناسب باشد، این محصول را نیز خریداری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۸۰ هزار تن گندم در استان تاکنون خریداری شده که نسبت به سال‌ گذشته کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ حدود ۶۱۰ هزار تن خرید گندم داشته‌ایم که این میزان در سال جاری با احتساب گندم‌های بذری به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص علت کاهش خرید گندم نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: بروز سرمای شدید در پاییز سال گذشته و عدم بارندگی در بهار سال ۹۶ دلیل عمده این کاهش خرید محصول است که باعث شد با کاهش تولید گندم مواجه شویم.

مزروعی ادامه داد: همچنین در سال گذشته ما ۱۶۰ هزار تن جو خریداری کردیم، اما در سال ۹۶ این رقم از ۵۰ هزار تن متجاوز نشد. علت آن نیز پایین بودن قیمت این محصول بود و عمده کشاورزان عمده جو خود را به دولت تحویل دادند.