به گزارش اخبار چای و به نقل از مقاومتی نیوز،مسعود اسدی رئیس مجمع ملی تشکل های کشاورزی طی گفتگویی در رادیو اقتصاد در رابطه با وضعیت مطالبات گندم کاران گفت: متاسفانه در برخی از مناطق کشور کشاورزان به رغم گذشت سه تا چهار ماه از زمان تحویل گندم به مراکز دولتی هنوز بهای محصول خود را دریافت نکرده اند در حالیکه فصل جدید کشت گندم در مملکت آغاز شده است.

وی در ادامه با اعلام اینکه کشاورزان به شدت به منابع مالی برای آماده کردن مقدمات کشت جدید از قبیل خرید کود، سم، بذر و غیره نیاز دارند، اظهارداشت: تاخیر در پرداخت بهای گندم کشاورزان اثرات منفی در تولید این محصول راهبردی برجا می گذارد.

رئیس مجمع ملی تشکل های کشاورزی کشور گفت: امسال در مناطقی مانند جنوب کشور که گندم زود برداشت شد، کشاورزان به لحاظ دریافت بهای محصول خود مشکل ندارند؛ ولی در مناطق معتدل و سردسیر کشور که محصول دیرتر برداشت شد، متاسفانه بخش عمده ای از بهای گندمکاران تاکنون پرداخت نشده است.

وی افزود: لازم است دولت هرچه سریعتر نسبت به پرداخت بهای خرید تضمینی گندمکاران اقدام کند تا آنان بتوانند با کمترین دغدغه مالی نسبت به کشت و کار این محصول راهبردی در سال زراعی پیش رو اقدام کنند.

اسدی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در بحث پرداخت بهای گندم هم راستا با موضع تشکل ها و کشاورزان است و به طور مرتب پیگیر پرداخت مطالبات آنان است.

سازمان برنامه وبودجه مقصر اصلی در عدم پرداخت مطالبات گندم کاران است

این مقام مسئول گفت: احساس جامعه کشاورزی کشور این است که در سازمان برنامه و بودجه که مسئول اصلی تخصیص بودجه محسوب می شود، نسبت به آنان کم لطفی صورت می گیرد و به نحو بایسته و شایسته به بخش کشاورزی اهتمام نمی شود.

رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی با بیان اینکه علی رغم پیگیری‌های گسترده وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌های مربوطه هنوز مطالبات کشاورزان پرداخت نشده است، افزود: باتوجه به آغاز فصل کشت جدید تعلل بیشتر در این زمینه به صلاح نیست و نتایج بدی در پی خواهد داشت.

او در این گفتگو تصریح کرد: تاخیر بیشتر در این زمینه باعث دلسردی کشاورزان می‌شود و این نگرانی را بوجود می‌آورد که عزم آنان برای تولید کم شود.

اسدی با اعلام اینکه جامعه کشاورزی محدودیت های مالی کشور را درک می کند، گفت: کشاورزان همیشه در صف حفظ دفاع از ارزش ها و انقلاب پیشقدم بوده اند.

وی افزود: بحث تولید گندم امروز تنها به عنوان یک غله و محصول زراعی در کشور مطرح نیست بلکه بخشی از تامین امنیت ملی پایدار مملکت به این محصول وابسته است.

رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی در ادامه با اعلام اینکه گندم یکی از محصولات اساسی است و قوت غالب در جهان به شمار می‌رود، یادآورشد: هرچند این محصول مهم کشاورزی ارتباط مستقیم با معیشت مردم دارد اما نمی‌تواند از سایه سیاست در امان بماند.